תשלום על ביצוע רצח
תשלום על ביצוע רצח

הנאשם יזם את התוכנית להתנקש בחיי אדם על רקע של יריבויות בעולם העברייני. לצורך ביצוע זממו, הוא רתם לתוכנית אדם אחר אשר הועסק על-ידו אותה עת, קיבל את מרותו ואף חשש מפניו שכן היה תלוי בו כלכלית.

הנאשם ביקש להתנקש בחייו תמורת 7,500 דולר. לאחר שנענה לבקשה, צייד אותו הנאשם באקדח טעון.

בית המשפט ציין כי עסקינן בעבירות חמורות סביב עשיית דין עצמי בעולם התחתון. למגינת הלב חיסול חשבונות קטלניים הפך לנגע שלא פעם גבה חיי עוברי אורח תמימים. זוהי תופעה חמורה שאין להשלים עמה, ושומה על בית-המשפט להלחם בה באמצעות ענישה מחמירה ומרתיעה.

להלן גזר דין בנושא הזמנת רצח עבור תשלום - חיסול חשבונות בעולם התחתון:

גזר-דין

עיקר ממצאי הכרעת-הדין

1.     הנאשם מס' 1 (להלן - איגור) והנאשם מס' 2 (להלן - מקסים) הואשמו בכתב-האישום בעבירת ניסיון לרצח - לפי סעיף 305(1) לחוק העונשין תשל"ז -1977 (להלן - החוק), ובעבירת נשיאת נשק שלא כדין - לפי סעיף 144(ב) לחוק, בגין ניסיון להתנקש בחייו של שמעון שהנו בעל משרד למתן הלוואות וניכיון שיקים (להלן - שמעון).

     בהכרעת-הדין מיום 25.1.05, שניתנה לאחר שמיעת הראיות, הורשע איגור בעבירות שיוחסו לו בכתב-האישום, קרי - ניסיון לרצח ונשיאת נשק שלא כדין, ומקסים הורשע בעבירת סיוע לניסיון לרצח - לפי סעיף 305(1) בשילוב עם סעיף 31 לחוק, וזוכה מעבירה של נשיאת נשק.

2.     נסיבות ביצוע העבירות פורטו בהרחבה בהכרעת-הדין, ועל-כן נסקור אותן להלן אך בתמצית.

איגור יזם את התוכנית להתנקש בשמעון על-רקע של יריבויות בעולם העברייני. לצורך ביצוע זממו, הוא רתם לתוכנית את מסטיקה (להלן - מסטיקה), אשר הועסק על-ידו אותה עת, קיבל את מרותו ואף חשש מפניו שכן היה תלוי בו כלכלית. לא הייתה מחלוקת, שמסטיקה אובחן לפני מספר שנים כחולה בסכיזופרניה פרנואידית, שהוא מטופל בתרופות שונות נוגדות פסיכוזה ונוהג לצרוך אלכוהול.

ביום 18.1.04 ביקש איגור ממסטיקה להתנקש בחייו של שמעון תמורת 7,500 דולר. לאחר שמסטיקה נענה לבקשה, צייד אותו איגור באקדח טעון (להלן - הנשק), הסיעו ברכבו להכרת הזירה, מסר לו תיאור של שמעון והצביע על מספרה הנמצאת ממול "בניין כלל" שבתוכה נמצא משרדו של שמעון. הוא אף הראה לו דרכי מילוט מהזירה לאחר שישלים את המשימה הקטלנית. לאחר מכן, הוביל איגור את מסטיקה לכיכר ציון, שם הצביע לו על קיוסק שבו נוהג שמעון לבקר. על-פי הוראתו של איגור, המתין מסטיקה להגעתו של שמעון לקיוסק. משבושש שמעון להגיע למקום, חזר מסטיקה על עקבותיו וחבר לאיגור. על-פי הוראתו של איגור, הוא הניח את האקדח ברכבו של איגור מסוג אאודי 6 (להלן - הרכב).

למחרת, ביום 19.1.04, בסמוך לשעה 8:45 בבוקר, נפגשו איגור ומסטיקה במועדון הכושר "אגו" בהר חוצבים, על-מנת להשלים את תכנית ההתנקשות. בעת ובמקום האמורים מסר איגור למסטיקה את מפתחות הרכב על-מנת שייקח מתוכו את הנשק, שילח אותו להשלמת המשימה ועמד עמו בקשר טלפוני. בדרכו למרכז העיר, התקשר מסטיקה לחברו הטוב מקסים, וקבע עמו להיפגש באזור ככר ציון. לאחר שנפגשו, שיתף מסטיקה את מקסים בתכניתו. הוא גילה לו, כי בכוונתו להתנקש בחיי שמעון, ואף חשף לעיניו את האקדח שנשא לתכלית זו. מקסים הציע למסטיקה לסייע בידו במימוש התוכנית, והאחרון נענה להצעה. הוסכם ביניהם, כי תמורת הסיוע יקבל מקסים סך של 1,000 דולר.

לאחר הסיכום האמור, בסמוך לשעה 12:00, שמו מסטיקה ומקסים פעמיהם למשרדו של שמעון. מסטיקה נקש על דלת המשרד, והודיע באמתלת כזב כי הגיע בשליחותו של אדם בשם סלומון. אחד מבאי המקום פתח את הדלת, והשניים נכנסו לתוך המשרד, שבו שהו מספר אנשים. מקסים הושיט ידו לשמעון, אותו הכיר משהותם המשותפת בכלא, ובירך אותו לשלום. מסטיקה אמר לשמעון, כי נשלח על-ידי סלומון בענייני כספים, ובתכוף לכך שלף את הנשק שהצפין באזור המותן במטרה לירות בו. בשלב זה, ברח מקסים מהמשרד; ושמעון, שהבחין בשליפת הנשק, זינק על מסטיקה והשתלט עליו. הוא הפליא בו את מכותיו, עד שהלה איבד את הכרתו ונזקק לטיפול רפואי בבית-חולים.

3.     בהכרעת-הדין נקבע, כי איגור אחראי, כמבצע עיקרי, לניסיון ההתנקשות הכושל, מחמת היותו מי שיזם את המזימה הקטלנית, התווה את תוכניתה ושלט בביצועה. מקסים נמצא אשם אך בעבירת סיוע לניסיון לרצח, לאחר שנקבע, כי לא היה חלק מהתוכנית העבריינית ולא שלט בה, וכי תפקידו התמקד ב"סיוע חיצוני", בכך שהתלווה למסטיקה לזירה ונכנס עמו לתוך המשרד על-מנת לחזק את רוחו ולאמץ את ידיו.

4.     מסטיקה, שאמרותיו במשטרה היוו את הבריח התיכון בהרשעת הנאשמים, הועמד לדין על חלקו בפרשה בהליך משפטי נפרד בתיק פ"ח 714/04, והורשע, על-פי הודאתו, בעבירות ניסיון לרצח ונשיאת נשק. הוא נידון לעונש מתון יחסית של שבע שנות מאסר בפועל, זאת, בין השאר, מחמת מחלת הנפש שבה לקה והיגררותו לביצוע העבירה על-ידי איגור.

הרקע האישי של הנאשמים

5.     איגור הוא בן 34, נשוי ואב לשלושה ילדים בגילאים 6, 7 ו-12. הוא יליד מולדביה, שעלה לישראל בשנת 1992. בין השנים 1993 עד 1996 הוא עבד כמפקח בחברת אבטחה, ומאישור בכתב שהוגש על-ידי מעסיקו, עולה כי בעבודתו האמורה הוכיח רצינות, אחריות ודבקות במשימות שהוטלו עליו. בהמשך, הפעיל עסק של "קפה אינטרנט". במסגרת עסק זה הוא ניהל, יחד עם אחרים, משחקי מזל אסורים בתקופה לא קצרה, ועל כך הורשע בת"פ 4846/04 בבית-משפט השלום בירושלים ונידון לשלושה חודשי מאסר בפועל, למאסר על-תנאי ולקנס. רעייתו העידה בפרשת גזר-הדין, כי מאז מעצרו חרב עולמה של המשפחה, ובפרט עולמם של ילדיהם המתגעגעים לאביהם המסור. בתקופת המעצר היא הפילה את עוברה, ונאלצה להפסיק לעבוד עקב התדרדרות במצבה הבריאותי. לדבריה, על הרקע האמור התדרדר אף מצבה הכלכלי של המשפחה, שצברה חובות כבדים, בין השאר בשל משכנתא הרובצת על דירתם. היא ציינה, כי מחמת הדוחק הכלכלי נאלצה לשלוח את שני הילדים הקטנים להוריה המתגוררים בגרמניה, אך השניים מתקשים להיקלט במקום ומתגעגעים להוריהם.

6.     מקסים הנו רווק בן 25, בן יחיד להוריו. על נסיבותיו האישיות נמצאנו למדים מתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו. הוא נולד באוקראינה, ולדבריו סיים שם 11 שנות לימוד. עובר לעלייתו לישראל החל להשתמש בסמים. הוא עלה ארצה בגפו בשנת 1998 ושהה שלושה חודשים בישיבת "אור שמח". לאחר מכן, שכר דירה עם מספר חברים, והתחבר לצעירים עולים ממדינות חבר-העמים, מהם למד דרכים ומקורות להשגת סם. תוך שנה וחצי הוא הגיע לרמת צריכה גבוהה במיוחד של סמים קשים, שלהערכת שירות המבחן טמנה בחובה סיכונים בריאותיים של ממש.

בסמוך לעליית הוריו לישראל בשנת 1999, נעצר מקסים על פי צו של בית משפט השלום בירושלים בגין עבירות סמים (ב"ש 4246/99). בשל גילו הצעיר ומצבו הרגשי והנפשי המליץ בשעתו שירות המבחן לעשות שימוש בהליך המשפטי כמנוף שידרבנו להשתלב בתהליך טיפולי של גמילה מסמים. ביום 17.2.00 הוא השתלב בתוכנית טיפולית במרכז הגמילה "ליפתא", אולם הורחק מהמקום כבר לאחר חמישה ימים בשל שימוש בסמים. בסוף ההליך המשפטי נידון מקסים בת"פ 4390/99 לחמישה-עשר חודשי מאסר בפועל (מהם ריצה תשעה חודשים) ולששה חודשי מאסר על תנאי. ביום 29.10.03 שוב הפנה בית משפט השלום בירושלים את מקסים לשירות המבחן בגין עבירות סמים נוספות שבעטיין הורשע בת"פ 4085/02. ביום 19.1.04, לאחר שתי פגישות עם שירות המבחן, נעצר מקסים בגין מעורבותו בתיק הנדון לפנינו, וביום 24.2.04 שוחרר בערובה בתנאי "מעצר בית מלא" בבית הוריו. לאחר המעצר והשחרור בערובה נגזר דינו של מקסים בת"פ 4085/02 ובת"פ 1576/04, בגין עבירות של שימוש בסמים, לשלושה חודשי מאסר בפועל ולהפעלה במצטבר של ששה חודשי מאסר על-תנאי. הוא טרם החל בריצוי עונשו האמור, הואיל והגיש ערעור על חומרת העונש (ע"פ 8509/04), שהדיון בו נדחה מעת לעת, בהסכמת הצדדים, עד למתן גזר-הדין בתיק שלפנינו.

מאז שחרורו בערובה מטופל מקסים במרכז מתדון, אליו הופנה בעקבות ההתדרדרות במצבו הבריאותי. תחילה הופנה למרכז מתדון באשדוד, משום שהמרכז בירושלים היה במעבר למבנה חדש. על-פי דיווח שקיבל שירות המבחן, התמיד מקסים בטיפול במרכז מתדון באשדוד, אך במקביל מסר בדיקת שתן אשר הצביעה, כי התקשה להפסיק את השימוש בסמי רחוב. בהמשך, הוא קיבל את הטיפול במרכז מתדון בירושלים, ומדיווחים אחרונים עולה, כי הצליח למסור בדיקת שתן נקייה מסמים. לדבריו, במהלך שנת 2004 הפסיק כליל להשתמש בסמים, אך הוא סובל מבעיות בריאותיות הנובעות משימושו המאסיבי בסמים בעבר והמציא על כך אישור מהרופא המטפל בו בקופת-חולים. הוא סובל מבעיות בכבד ונותח בעבר בלבלב.

שירות המבחן התרשם, כי מצבו של מקסים התדרדר במהלך השנים, בעקבות משבר קליטה עם עלייתו ארצה, והעריך כי כוחותיו ואישיותו מוגבלים בהתמודדות עם טיפול גמילה מסמים. עם זאת, סבור שירות המבחן, כי המסגרת שבה הוא מטופל כיום עשויה לייצב את מצבו וכי יש לקחת נתון זה במכלול שיקולי הענישה.

הוריו של מקסים עלו לישראל בסוף שנת 1999, ונקלעו לקשיי קליטה עקב אי ידיעת השפה ופגיעה במעמדם החברתי. הם התפרנסו בשנים הראשונות מעבודות ניקיון, וכיום הם מובטלים ומתקיימים מקצבת הבטחת הכנסה. אמו סובלת מבעיות רפואיות רב-מערכתיות ואין היא מסוגלת לחזור לעבודת ניקיון. אביו סובל מבעיות לב, שבגינן אושפז פעמיים - לאחרונה בחודש אוקטובר 2004. האם העידה בפרשת גזר-הדין, כי מקסים עבד וסייע בתשלום שכר הדירה, אך כיום אין מי שיסייע לה ולבעלה. היא ביקשה מבית-המשפט להימנע מלגזור את דינו של בנה למאסר מחמת מצב בריאותו והחשש שישוב להתמכר לסמים.

בנוסף, העיד מטעם מקסים מר חיים שאולוב, מגיד שיעור בישיבת "אור שמח". לדבריו, מקסים השתלב יפה בישיבה בתקופה הקצרה שבמהלכה שהה בה בשנת 1998. העד התרשם, כי מקסים מבקש כיום לנהל אורח חיים תקין, לשמור מצוות ולהקים משפחה בישראל. הוא ציין, כי אם מקסים יבקש - יהיה מוכן להחזיר אותו לישיבה. בחקירתו של העד נתחוור, כי מאז שמקסים עזב את הישיבה לפני כשש שנים לא היה לו כל קשר עמו, וממילא לא היה מודע לכך שהלה התמכר במהלך השנים לסמים קשים.
     
טיעוני המאשימה

7.     ב"כ המאשימה, עו"ד הדיה, סבור, כי נקודת המוצא לבחינת העונש הראוי שיש להשית על הנאשמים היא עונשו של מסטיקה, שנידון כאמור לשבע שנות מאסר בפועל.

בהתייחסו לאיגור, טען ב"כ המאשימה, כי עונשו צריך להיות חמור במידה משמעותית וניכרת מגזר-דינו של מסטיקה, זאת נוכח העובדה שאיגור היה אדון הפעילות העבריינית, מי שיזם את ניסיון ההתנקשות, מי שתכנן את הביצוע לפרטיו, ומי שרתם לביצוע המשימה, ככלי בידיו, אישיות חלשה שהייתה נתונה לשליטתו ולמרותו. ב"כ המאשימה הוסיף וטען, כי בעניינו של מסטיקה נלקחו בחשבון לקולא, באי מיצוי הדין, שיקולים כמו הודאתו, הבעת צערו על מעשיו ומצבו הנפשי - שאינם רלבנטיים לעניינו של איגור. לפיכך, הוא גרס, כי בנסיבות המקרה עונשו של איגור צריך להיות קרוב לעונש המרבי שנקצב בצד עבירת ניסיון הרצח, ועתר למאסר שלא יפחת מחמש-עשרה שנה.

8.     באשר למקסים, טען ב"כ המאשימה, כי הלה נרתם לסייע לניסיון ההתנקשות תמורת בצע כסף בנפש חפצה. הוא התלווה למסטיקה לזירת האירוע, למצער במטרה לחזק את ידו ואת רוחו. לא מדובר בהיקלעות אקראית לזירה, הגם שמניחים לטובתו שהוא לא היה שותף לתכנית העבריינית ולא שלט בביצועה. להבדיל ממסטיקה, הוא לא היה נתון למרותו של איש ובחר מרצונו וללא כפיה לסייע בתכנית ההתנקשות. עוד טען ב"כ המאשימה, כי יש לזקוף לחובתו של מקסים את עברו הפלילי בתחום הסמים, וכי גם בעניינו, כמו בעניינו של איגור, אין למצוא אותן נסיבות מקלות שנזקפו לזכותו של מסטיקה. אשר-על-כן, ובהתחשב בכך שעונשו של המסייע עומד על מחצית מעונשו של מבצע ניסיון הרצח, הוא ביקש להטיל על מקסים מאסר שיעמוד על מחצית מעונשו של איגור.

טיעוני הנאשמים

9.     סניגוריתו של איגור, עו"ד אביטל, גורסת, כי אין מקום לנקוט בעניינו של מרשה באמות המידה העונשיות החמורות שהתייחס אליהן ב"כ המאשימה בטיעוניו. לשיטתה, יש לאמוד את מעורבותו של כל שותף על-פי חלקו, ואין לומר שחלקו של איגור בפעילות העבריינית רב מחלקו של מסטיקה, שכן אמנם הוא נטל חלק בתכנון המעשה, אך מנגד לא השתתף באירוע עצמו. לטעמה, מסטיקה, שלקח חלק פעיל באירוע, אינו עלה נידף, כפי שניסה להציגו ב"כ המאשימה. מדובר באדם חולה סכיזופרניה, המשתמש בסמים ובאלכוהול, מה שהפך אותו לאדם מניפולטיבי. מסטיקה ידע לעמוד על שלו, הייתה לו יכולת בחירה לאורך כל הדרך אם להמשיך בביצוע, והוא אף פעל בשלב מסוים של האירוע בניגוד להנחיות שקיבל מאיגור, עת ניגש למשרדו של שמעון במקום לארוב לו באזור ככר ציון. מסטיקה אף פעל מתוך יוזמה עצמית, שעה שצירף אליו לביצוע, כעזר כנגדו, את מקסים. בנסיבות אלו, גורסת עו"ד אביטל, כי חלקם של איגור ומסטיקה בפעילות העבריינית מאוזן בהיבט של חומרת המעשים: האחד היה כאמור המתכנן, והשני - זה שהוציא לפועל את התוכנית, נטל את הנשק וניסה לבצע את ההתנקשות. מטעם זה, ובהתחשב בכך שניסיון ההתנקשות סוכל ולא הוסב כל נזק, ביקשה היא מבית-המשפט שלא להחמיר בדינו של איגור מעבר לעונשו של מסטיקה. כמו כן, היא ביקשה לקחת בחשבון את נסיבותיו האישיות של איגור, ובכלל זה את מצוקתם האישית והכלכלית של אשתו וילדיו מאז מעצרו.

10.     סניגורו של מקסים, עו"ד הלוי, טוען כי אין לגזור את עונשו של מקסים ממידת העונש שייגזר על איגור, אלא מעונשו של מסטיקה. הוא ציין, כי במשפטו של מסטיקה לא תיאר ב"כ המאשימה את מסטיקה כחסר ישע התלוי באיגור, כפי שניסה להציגו בהליך הנדון. הסניגור הסביר את הסתבכותו של מקסים בעבירה שבה הורשע, כפי שאף הסביר שירות המבחן, על רקע שימוש אינטנסיבי בסמים. לדעת הסניגור פעל מקסים בארוע מתוך שיקול דעת מוטעה, וברגע שהבין "שמשהו קורה" (כלשונו) עזב את הזירה. עוד טען הסניגור, כי להבדיל ממסטיקה, שפעל מתוך מחלת נפש, ולא ברור מתי תפרוץ מחלתו בשנית ואם אפשר למנוע הישנות המעשה על ידו, מקסים השתלב בהצלחה בטיפול גמילה מסמים, ולא נשקפת ממנו מסוכנות כלשהי לחברה. לשיטת הסניגור, אין ליחס למקסים מסוכנות, אלא טיפשות. הוא הסתכן בסיוע לעבירה מאוד חמורה, ללא תמורה ממשית, מבלי שניתן לו תפקיד מוגדר בתוכנית העבריינית שלא היה שותף לה. לגרסתו של עו"ד הלוי, מעשיו של מקסים הנם ברף התחתון של עבירת הסיוע, הואיל ואין מדובר במעשה אקטיבי, אלא בנוכחות פסיבית בזירה, שתכליתה סיוע מוראלי. לטענתו, סיוע פסיבי שכזה, שנסתיים בבריחה מהמקום עם שליפת האקדח על-ידי מסטיקה, דומה בחומרתו לעבירה של אי מניעת פשע. עו"ד הלוי ביקש להתחשב בנסיבותיו האישיות של מקסים שפורטו בתסקיר שירות המבחן, אשר בעטיין ובעקבות משבר של עלייה וקליטה התדרדר להתמכרות קשה לסמים, ובכך שהלה מתמיד לאחרונה, לאורך זמן, בהליך של גמילה מסמים במרכז מתדון. כן ביקש הסנגור להתחשב במצבו הבריאותי של מקסים, במצבה הכלכלי הדחוק של משפחתו ובעובדה שהלה היה נתון כחודש במעצר ומאז ב"מעצר בית" ממושך. על-כן הוא ביקש להסתפק בתקופת המעצר ובעונש שיקומי.
     
דיון

11.     עסקינן בעבירות חמורות סביב עשיית דין עצמי בעולם התחתון. למגינת הלב חיסול חשבונות קטלניים הפך לנגע שלא פעם גבה חיי עוברי אורח תמימים. זוהי תופעה חמורה שאין להשלים עמה, ושומה על בית-המשפט להלחם בה באמצעות ענישה מחמירה ומרתיעה.

12.     באשר לאיגור - מדובר במי שיזם רצח של אדם על רקע יריבויות בשוק האפור וסכסוכים בעולם העברייני. הוא היה המבצע העיקרי של ניסיון ההתנקשות והאדון לפעילות העבריינית. הוא יזם את התוכנית להתנקש בשמעון ורתם לכך את מסטיקה. הוא היה מי שתיכנן את הביצוע לפרטיו, הדריך והינחה את מסטיקה כיצד להוציאו אל הפועל, צייד אותו בנשק ופיקח על מעשיו. הוא שלט בביצוע ובעושה דברו, אשר קיבל את מרותו. ניתן לומר שמסטיקה שימש "ידו הארוכה" של איגור לצורך ביצוע הרצח, אשר נכשל ונבלם באיבו על-ידי שמעון. בשים לב ליחסי הכוחות בין איגור למסטיקה כעולה מהכרעת-הדין, אין קושי למקם את איגור בראש הפירמידה של התוכנית העבריינית הנדונה, ולהטיל עליו כפל אחריות, שמשמעה - הטלת עונש מכביד במידה ניכרת מזה שהושת על מסטיקה. העובדה שהקרבן המיועד לא נפגע, תילקח בחשבון, אם כי רק בשל חושיו המחודדים כפסע היה בין הניסיון הבלתי צליח לבין תוצאה קטלנית. בנוסף, לא תיזקף לחובת איגור העובדה שניהל משפט, אך מנגד, גם לא תעמוד לו ההקלה השמורה למי שהודה והביע חרטה. באשר לנסיבותיו האישיות של איגור, אין לנו ספק שכליאתו הממושכת תפגע קשה באשתו ובילדיו, אולם סבלם של אלה נדחה מפני חומרת העבירות שבהן הורשע.

לאחר ששקלנו את מכלול הנסיבות, הגענו לכלל מסקנה, שהעונש הראוי בעניינו של איגור הוא אחת-עשרה שנות מאסר, מתוכן - תשע שנים לריצוי בפועל, ושנתיים על תנאי - שלא יעבור תוך שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר עבירת פשע, ואנו גוזרים עליו, אפוא, עונש זה. תקופת המאסר בפועל תימנה מיום המעצר.

13.     באשר למקסים - כפי שנקבע בהכרעת-הדין, מעשיו נתפסו כסיוע לניסיון לרצח ולא כביצוע בצוותא של ניסיון הרצח עצמו. כאמור, מקסים לא הובא בסוד התכנון של האירוע, אלא הצטרף למסטיקה בדרכו לזירה לאחר שהביע את נכונותו בנפש חפצה לסייע בידו בהתנקשות, ואף הובטחה לו תמורה כספית לכך. תפקידו התמקד ב"סיוע חיצוני", בכך שהתלווה למסטיקה ונכנס עמו לתוך המשרד על-מנת לחזק את רוחו ולאמץ את ידיו. אמנם, הוא הצטרף לביצוע אך בדקות האחרונות לפני הכניסה למשרד, לא נטל חלק פעיל כלשהו בתכנית ואף נמלט מהמקום בעת שליפת הנשק; ואולם, גם מעורבות זו, כמסייע עקיף הנה חמורה, זאת נוכח מטרת הסיוע - קטילת חיים. עם זאת, נוכח מעורבותו העקיפה והמשנית האמורה במזימה העבריינית, דומה שיש לגזור את אמת המידה העונשית בעניינו מגזר-דינו של מסטיקה, ולא מגזר-דינו של איגור, ובהתחשב בכך שהעונש הקבוע בחוק למסייע עומד על מחצית העונש שנקצב למבצע העיקרי.

חרף חומרת מעשיו של מקסים, החלטנו שלא למצות עמו את הדין, וזאת בשים לב לגילו, לנסיבותיו האישיות שבעטיין התדרדר למעגל הסמים וכפועל יוצא - אף לביצוע העבירה הנדונה, לתקופת המעצר (מיום 19.1.04 ועד ליום 24.2.04) ו"מעצר הבית" המלא בו הוא נתון (מאז ועד היום), למאמצים שהוא משקיע להיגמל מסמים, שלא הצליחו בעבר, ולסיכוי ולו הקלוש שייחלץ ממעגל הסמים וינהל אורח חיים נורמטיבי. בהתחשב במכלול הנסיבות לחומרה ולקולא, אנו גוזרים עליו עונש של שלוש שנות מאסר, מתוכן - שנתיים לריצוי בפועל, והיתרה על-תנאי - שלא יעבור תוך שלוש שנים מיום שחרורו מן המאסר עבירה מסוג פשע. מתקופת המאסר בפועל תנוכה תקופת המעצר הנ"ל.

14.     בשולי גזר-הדין נסב תשומת לבו של שירות בתי-הסוהר למצבו הרפואי של מקסים ולטיפול שהלה מקבל לצורך גמילה מסמים, כעולה מתסקיר שירות המבחן.

אנו מורים על חילוט הנשק שנתפס במהלך האירוע. הבקשה שהוגשה ביום 17.3.05, לחילוט המכונית ששימשה את איגור לנסיעותיו לזירת האירוע וכמקום להסלקת הנשק והתחמושת, תידון בהסכמת הצדדים בהליך נפרד, הואיל וצד שלישי טוען לבעלות ברכב.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

לתיאום פגישה עם עורך דין חייגו: 077-4008177
נושאים רלוונטיים נוספים

 1. ערעור בעבירת רצח

 2. הקלה בעונש על רצח

 3. תשלום על ביצוע רצח

 4. מעצר על איומים ברצח

 5. עונש על ניסיון לרצח

 6. עונש מופחת בעבירות רצח

 7. פיצוי לילדים של אדם שנרצח

 8. ערעור על רצח בכוונה תחילה

 9. שחרור ממאסר על ניסיון לרצח

 10. שוד ורצח בעיר אשדוד

 11. עתירה לשחרור ממאסר בעבירת רצח

 12. בקשת מעצר על עבירת ניסיון לרצח

 13. מעצר עד תום ההליכים בעבירת רצח

 14. הקלה בעונש על רצח בגין מצב נפשי

 15. האם רצח בחו''ל מהווה פעולת איבה

 16. איסור חנינה ברצח מטעמים פוליטיים

 17. מעצר עד תום ההליכים בניסיון לרצח

 18. התיישנות עבירת רצח שר או ראש הממשלה

 19. המרת הרשעה על "רצח" בהרשעה על "הריגה"

 20. התחשבות במצב נפשי בענישה על עבירת רצח

 21. שאלות ותשובות

רקע תחתוןשעות הפעילות: ימים א'-ה': 19:00 - 8:30
                           יום ו' : 14:00 - 10:00

טלפון: 077-4008177
פקס: 153-77-4008177
דואר אלקטרוני: office@fridman-adv.com

Google+רקע תחתון